Profilaktyka periodontologiczna
Nie tylko zdrowe zęby, ale też zdrowe dziąsła oznaczają piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu.
Periodontologia to leczenie chorób dotyczących tkanek wokół zęba - dziąseł, kości wyrostka i ozębnej - czyli przyzębia.
Zaczerwienione i krwawiące dziąsła są pierwszą oznaką postępującej choroby przyzębia. Często jednak Pacjenci lekceważą te objawy, odbierając to jako normalne i niewymagające wizyty u lekarza. W zaawansowanym stadium dochodzi do odsłonięcia powierzchni korzenia oraz zwiększenia ruchomości zęba na skutek zaniku kości i dziąsła wokół zębów, co w konsekwencji prowadzi do jego utraty. Bardzo często zdarza się, że dopiero ten stan niepokoi Pacjenta i postanawia umówić się na wizytę.
Przyczyny chorób przyzębia:
• nieprawidłowa higiena,
• palenie tytoniu,
• stres,
• zaburzenia hormonalne,
• zaburzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
• nieprawidłowa dieta,
• liczne nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne,
• zaburzenia wydzielania śliny.
Potrzeby w zakresie leczenia periodontologicznego są ogromne, ponad 50% populacji boryka się z chorobami przyzębia. Istotna jest zatem rola nie tylko periodontologów, którzy zajmują się głównie zaawansowanymi przypadkami, ale również lekarzy stomatologów innej specjalizacji i higienistek stomatologicznych, których zadaniem jest uświadomienie Pacjentom jak ważna jest odpowiednia profilaktyka.
Obecnie można skutecznie zapobiegać chorobom przyzębia oraz efektywnie je leczyć. Podstawowym elementem profilaktyki jest regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego zarówno nad jak i poddziąsłowego, z jednoczesnym naciskiem na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W poważniejszych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia specjalistycznego u periodontologa (kiretaż, zabiegi chirurgiczne).
Należy pamiętać, że leczenia periodontopatii jest ważne nie tylko ze względu na zachowanie własnych zębów, ale i dlatego, że bakterie powodujące te zmiany mogą migrować z krwią znacznie zwiększając ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego czy udaru mózgu.