Korony i mosty
Kiedy stosujemy korony a kiedy mosty?
-
Wskazaniem do wykonania korony jest:
- rozległe zniszczenie zęba,
- względy estetyczne – korona pozwala zmienić kształt i kolor zęba,
- po leczeniu kanałowym, aby wzmocnić zęba,
- po wszczepieniu implantu, aby uzupełnić brak zęba.
W przypadku, gdy stopień zniszczenia zęba wyklucza utrzymanie korony, niezbędne jest zastosowanie wkładu koronowo – korzeniowego w celu wzmocnienia zęba i zwiększenia trwałości pracy. Takie rozwiązanie stosuje się po leczeniu endodontycznym.
-
Wskazaniem do wykonania mostu porcelanowego jest utrata jednego bądź kilku zębów.
- Składa się on z korony uzupełniającej brakujący ząb ( przęsło ) i dwóch sąsiednich zębów ( tzw. filarów mostu ).
- Każdy utracony ząb musi jak najszybciej mieć swojego następcę i to zarówno ze względów estetycznych jaki i zdrowotnych. W przeciwnym wypadku może wystąpić objaw Godona, który prowadzi do utraty kolejnych zębów.
-
Im mniej zębów zostanie tym szybciej się one ścierają i ulegają rozchwianiu, a zaburzona funkcja rozdrabniania pokarmów w konsekwencji może doprowadzić do kłopotów żołądkowych.
-
Zarówno korony jak i mosty porcelanowe stanowią trwałe a przy tym estetyczne rozwiązanie, przywracające prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej.
Wykonywane w laboratorium pod powiększeniem mikroskopowym umożliwiają uzyskanie najwyższej jakości w zakresie estetyki, głębi koloru, transparencji oraz funkcjonalności i wygody użytkownika.
Materiały konstrukcyjne korony lub mostu:
Metal wymaga wywiadu zdrowotnego, ponieważ Pacjent może być uczulony na niektóre składniki stopu. Ma szary kolor co może negatywnie wpływać na estetykę korony.
Złoto metal biozgodny o unikalnych właściwościach bakteriostatycznych, co sprawia, że eliminuje ryzyko rozwoju bakterii. Korona porcelanowa na podbudowie ze złota wygląda bardziej naturalnie i lepiej odbija światło, co podnosi estetykę pracy.
Tlenek cyrkonu ( cyrkon ) biozgodny materiał, nie wywołuje żadnych uczuleń. Jest to jedyny materiał konstrukcyjny, który przepuszcza światło, co sprawia, że napalana na niego porcelana odbija światło jak własne, zdrowe zęby. Umożliwia to najwierniejsze odzwierciedlenie naturalnej głębi koloru zęba.
Implant tytanowy wszczep umieszczony w kości zastępujący utracony korzeń zęba. Jest nowoczesną i trwałą formą podbudowy protetycznej na której wykonuj się estetyczne korony i mosty porcelanowe. Mogą również stanowić lepszą stabilizacje ruchomych protez zębowych. To najlepszy sposób na uzupełnienie braku zarówno pojedynczego zęba jak i braków wielozębowych.
Wkład koronowo – korzeniowy składa się z części korzeniowej mocno umocowanej w kanale korzeniowym, a także części koronowej, która stanowi podbudowę pod koronę. Wykonany jest ze stali, złota lub włókna szklanego.
Objaw Godona polega na przechyleniu zębów sąsiednich w kierunku luki, a także wysunięcia zęba przeciwstawnego w wyniku braku kontaktu z zębem brakującym.